6 مرحله پیوسته در بازاریابی کسب و کارهای کوچک
نوشته شده توسط : farhad
 
 

 

هنگامی كه از «برنامه ی بازاریابی» سخن می گوییم، مرجع تنها تمرینات موجود در كتاب های دانشگاهی بازاریابی یا برنامه های از پیش تعریف شده ی نرم افزاری برای «برنامه ی كسب و كار» نیست. در این مقاله قصد نداریم سهم بازار را بر آورد كنیم؛ بلكه هدف این است كه كسب و كارهای كوچك با خواندن این مقاله بتوانند ترتیباتی در پیش بگیرند تا به تعداد مشتریان خود، ده مشتری اضافه كنند.

 

"برنامه ی بازاریابی" قدرتمندترین ابزار بازاریابی برای كسب وكارهای كوچك در این كره ی خاكی است.«برنامه ی بازاریابی» یك سند یا نوشته ی ساده (در بیش تر موارد یك صفحه) است كه به شكلی اختصاصی به سوالات زیر پاسخ می دهد :شناسایی شركت شما، نوع كار و فعالیت شما، شناسایی كسانی كه به فعالیت شما نیاز دارند، برنامه ی شما برای به چنگ آوردن آن ها (به طور دقیق هدف نه جذب مشتری است، نه به دست آوردن با روش های محتاطانه، بلكه هدف به چنگ آوردن مشتری است آن هم به هر قیمتی. پس به یاد داشته باشید در این رابطه نه با كسی تعارف داشته باشید و نه به رقبا رحم كنید !!)، زمان اجرای برنامه ونحوه ی تامین مالی آن. نحوه ی توضیح و پاسخ به مجموعه سوال های بالا باید به نحوی باشد كه برای تمام افراد سازمان، شبكه ی اعضای كاری و موكلین به روشنی قابل درك باشد. مورد دیگری كه باید به آن توجه كنیم این است كه صاحبان مشاغل كوچك «فاعل» هستند، نه «برنامه ریز و طراح». اگرچه گفته می شود كه «اقدام كردن بهتر از نشستن و فكر كردن است»، اگر اقدام بدون مسیر و هدف باشد به روزمرگی و نوعی از بازاریابی لحظه ای و هفتگی منجر خواهد شد و هر فرصت و شانسی را برای رشد و توسعه ی واقعی مشاغل كوچك از بین خواهد برد.

article_image_one_228.jpg

مراحل شش گانه ی ایجاد یك «برنامه ی بازاریابی» به قرار زیر است:

مرحله ی یك) بر روی یك بازار ویژه متمركز شوید.
در این مرحله به آن بخش از بازار و مشتریان توجه كنید كه «در حال حاضر» بیش تر با آن ها كار می‎كنید. مشخص كنید كه چرا و به چه علت آنها با شما كار می كنند و چه ویژگی منحصر به فردی در كار شما وجود دارد كه مورد توجه آن هاست. در یك پاراگراف وضعیت ظاهری و خصوصیات كلی آن ها را توصیف كنید و بیان كنید كه آن ها از زندگی چه چیزی می خواهند. سپس نگاه عمیق تر و آگاهانه تری به بقیه ی موكلان و مشتریان خود بیاندازید و بررسی كنید كه این گروه تا چه حد با ویژگی های مربوط به گروه بهترین مشتریان شما تطابق و هماهنگی دارند. در ضمن زمانی كه تلفن زنگ زد، بی اختیار نگویید «نه خدای من، این مربوط به بازار هدف من نیست!» به قول معروف، مشتری را روی هوا بقاپید!

مرحله ی دو) موقعیت كسب وكار خود را مشخص و تعریف كنید.
مشخص كنید كه چه كاری را بهتر انجام می دهید، چه سرویسی را بهتر ارایه می كنید، بازار هدف شما، برای كدام محصول و یا سرویس شما پول بیش تری پرداخت می کند. نقطه ی قوت خود را به تمام دنیا بگویید، شاید نوع بسته بندی شما منحصر به فرد است، هر خدمت یا محصول ویژه ای كه شما را از دیگران متمایز می كند، می تواند در بوق وكرنا نواخته شود و به گوش همگان برسد. به این نكته هم باید اشاره كرد كه شاید شما به نقاط قوت یا ضعف خود واقف نباشید. در این صورت حداقل از ۳ یا ۴ موكل یا مشتری بخواهید كه به شما بگویند به چه دلایلی از شما خرید می كنند.

مرحله ی سوم) پیام های جامع وكامل.
چند مورد از كامل ترین و قطعی ترین مزایای انجام معامله با شركت خود را عنوان كنید و سعی كنید به آن چه كه می گویید پای بند باشید و به آن عمل كنید. به یاد داشته باشید مزیت زمانی معنا پیدا می كند كه در ذهن مشتری نقش ببندد، نه ذهن شما. مشتری وموكل شما چیزی را كه شما می فروشید، نمی خرد، بلكه آن چه را كه برای او سود به بار می آورد، خریداری می كند.

مرحله ی چهار) ابزار و وسایل بازاریابی.
ابزار و وسایل بازاریابی را دوباره خلق كنید، برای مثال وب سایت تان را دوباره بسازید. بگذارید آن ها پیام های شما را انتقال دهند و با بازار هدف شما سخن بگویند.

مرحله ی پنج) هرگز به سردی سخن نگویید.
اطمینان حاصل كنید كه تبلیغات شما در گام نخست مشتریان آینده را با حفظ مشتریان فعلی هدف گذاری كرده است. بازار هدف شما نیاز دارد كه بداند و یاد بگیرد كه با پرداخت پول برای كالا یا سرویس شما چه ارزش هایی كسب خواهد كرد.

مرحله ی شش) بر اساس یك تقویم كاری زندگی كنید.
پس از كامل كردن مراحل یك تا پنج، برآورد كنید كه برای اجرای آن ها به چه چیز یا چیزهایی نیاز دارید و آن ها را بر اساس تقویم كاری برنامه ریزی كنید. برنامه ریزی های شما مستلزم آن است كه در موعد مقرر انجام شود. اگر قرار است فلان كار را در مدت یك ماه انجام دهید، طبق تمام برآوردها و محاسبات، آن كار باید شدنی باشد و شما باید متعهد به انجام آن باشید. مطمئن باشید اگر طبق برنامه شروع كنید و هر فعالیتی را (برای مثال یك یا دو فعالیت را در یك ماه) با برنامه به انجام برسانید. می بینید كه در طول شش ماه توانسته اید به شكلی ایده آل تمام كارها را انجام دهید. پس سعی كنید آهسته، ولی پیوسته برابر برنامه فعالیت های خود را انجام دهید.

تبلیغات میان متنی

درب شیشه ای یکی از ملزومات دکوراسیون لوکس و مدرن ساختمان های امروز به حساب می آیند. قیمت درب شیشه ای را در سایت قائم الکتریک مشاهده کنید. همچنین درب ورودی ساختمان ها نیز برای حفظ امنیت عبور و مرور نیازمند تجهیزات راهبند است. قیمت راهبند  را از قائم الکترونیک به راحتی دریافت کنیدتیم نکته عمومی و عامیانه این است که در شیشه ای یا همان درب شیشه ای به درب اتوماتیک شیشه ای اشاره دارند. درب شیشه ای در انواع مختلف را از قائم الکترونیک بخواهید.

تبلیغات میان متنی

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

همچنین می توانید کرکره برقی و قیمت کرکره برقی  و پرده برقی را در وبسایت قائم الکترونیک و از کارشناسان این شرکت استعلام کنید. ما ۲۴ ساعت شبانه روز آماده خدمت به شما عزیزان هستیم. هموطنان ایرانی همچنین می توانند انواع جک برقی و قیمت جک برقی را در سایت  قائم الکترونیک دنبال کنند.

تبلیغات میان متنی

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

:: بازدید از این مطلب : 184
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 29 بهمن 1398 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: